Bardzo dużo w dzisiejszym trudnym otoczeniu biznesowym mówi się o zaufaniu, szczególnie w kontekście decyzji, które będą dziś miały znacznie większe znaczenie niż jeszcze rok temu. Myślę tu o decyzjach dotyczących kandydatów w procesach rekrutacyjnych. Rekrutacji jest zdecydowanie mniej, kandydatów jest i będzie coraz więcej. Będą też lepiej się przygotowywać i pokazywać na spotkaniach, bo trudniej im będzie dostać pracę. Pracodawcy zwalniający w poczuciu winy wystawią im dobre referencje, mimo że nie do końca byli zadowoleni ze współpracy, no ale przecież trzeba pomóc, więc dlaczego nie? Do tego dochodzą heurystyki oceniania, czyli znaczne uproszczenia, tzw. skróty myślowe, które mogą powodować przeoczenie istotnych informacji, z których mogłaby wyniknąć istotna konkluzja.
Wg profesora Zimbardo nadmierne zaufanie może również prowadzić do przeceniania własnych możliwości. Ludzie pytani o umiejętność bezpiecznego prowadzenia samochodu zazwyczaj oceniają siebie jako lepszych kierowców niż 85% znanych sobie osób! Wszyscy badani uważali, że prowadzą bezpieczniej niż większość, co ze statystycznego punktu widzenia jest niemożliwe (Svenson 1981). Czy to oznacza, że również Ty osądzasz swoje możliwości oceny kandydatów znacznie powyżej stanu faktycznego? Może tak być i to niezależnie od tego, jak długo rekrutujesz niestety.
Rekrutując od ponad 20 lat, widzę, jak zmienia się rynek, szczególnie na przestrzeni ostatniego roku. Niestety kandydaci lekceważyli pracodawców, często nie przychodzili na spotkania z klientem ostatecznym. To było naprawdę bardzo widoczne i trudne do zaakceptowania. Dzisiejszy rynek zmienił się bardzo, firmy już ograniczają zatrudnienie, na pierwszy ogień poszły osoby na umowach na czas określony oraz osoby niedawno przyjęte. Tak naprawdę nie wiadomo, w jakim kierunku pójdzie biznes. Nie ulega wątpliwości, że ograniczenia zatrudnienia są konieczne. Na rynku pojawi się duża liczba ludzi o podobnym profilu wykształcenia, podobnym doświadczeniu, różnica będzie tylko w kompetencjach. Produkty, które oferują firmy, są coraz bardziej podobne, to co decyduje o przewadze konkurencyjnej firm to kompetencje ludzi w danej firmie.
Kluczowa będzie właściwa ocena kompetencji na poziomie rekrutacji zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej przy awansach. Dlatego warto wybrać właściwe narzędzia do assessmentu, tak aby mieć pewność, że nasi kandydaci faktycznie mają kompetencje, które zapewnią realizację celów organizacji.
Anna Piasecka, CEO Talent Exact, 2020