Praca w danej organizacji czy firmie zarówno na stanowisku kierowniczym, jak i na stanowisku niższego szczebla bywa bardzo wymagająca. Chodzi tu o kwestie związane nie tylko z kompetencjami twardymi, wykształceniem, czy jakością wykonywanej pracy. Ważna jest również równowaga wewnętrzna, dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie do pracy. Nie bez znaczenia jest także chęć rozwoju i podejście kreatywne czy wdrażanie nowych pomysłów. Jednak, aby na co dzień to wszystko realizować, a także radzić sobie z presją i stresem, przydatna bywa pomoc mentora. Czym jest mentoring i kto powinien zastanowić się nad skorzystaniem z takich sesji?
Mentoring jest jedną z najstarszych metod wsparcia pracownika w rozwoju i co warto podkreślić, metodą zakładającą pełną dobrowolność z obu stron. Mentoring to proces długofalowy, a więc przynosi daleko sięgające rezultaty w zakresie zarządzania talentami. Mentoring to metoda wyjątkowa i elitarna – nie wszędzie przyniesie dobre rezultaty. Typowy czas realizacji programu mentorskiego w organizacji to od 6 do 18 miesięcy, ale relacje zostają zdecydowanie na dłużej. Warto pamiętać, że jest to metoda wsparcia pracownika przez inspirację (Robert Dilts), która jest jedną z najbardziej motywujących metod.
Wiemy już, czym jest mentoring. Co to oznacza dla osoby prowadzącej cały ten proces? Zadaniem mentora jest inspirować, uczyć i wspierać. Bardzo ważne jest osobiste doświadczenie mentora i chęć dzielenia się wiedzą. Podstawowa różnica między coachingiem a mentoringiem jest taka, że w coachingu klient przy pomocy pytań coachingowych dochodzi do własnych rozwiązań. Mentoring zakłada dzielenie się wiedzą i zwykle rozwiązania pochodzą od mentora, z jego wiedzy i doświadczenia.
Zadaniem mentoringu jako metody jest wyposażenie ucznia (mentee) przez nauczyciela-praktyka (mentora) w nowe kompetencje, a także ich skuteczne wyćwiczenie do takiego poziomu, w którym mentee stanie się samodzielny w danej dziedzinie, a tym samym zdolny do osiągania ponadprzeciętnych rezultatów. Uczeń ma nie tylko działać samodzielnie w oparciu o nowe kompetencje. Ma również rozwijać już istniejące, by uzyskiwać wyniki lepsze od standardowych. Efektywność jest zatem immanentną cechą mentoringu. Liczy się wynik, który uzyskuje mentee.
Wiedząc, co to mentoring, warto zastanowić się, dla kogo takie wsparcie będzie idealną pomocą w codziennym rozwoju i realizowaniu zamierzonych celów. Mentoring online, jak i mentoring – program stacjonarny szczególnie polecany jest osobom, które potrzebują konsultacji w zakresie rozwoju zawodowego. To idealna propozycja dla osób, które stają się liderem grupy, awansują lub też chcą rozwinąć swoje kompetencje menedżerskie czy też przywódcze. Bardzo przydatny bywa tu również warsztat rozwoju kompetencji liderskich.
Mentoring to również doskonały wybór dla osób, które na co dzień przebywają i pracują w zawodzie kreatywnym lub też grupie wymagającej świeżego i kreatywnego podejścia. Spotkania z mentorem pożądane są na przykład w dziedzinach sportowych, ale też biznesowych i związanych z rozwojem posiadanych talentów.
Często zdarza się, że pracujemy lub przebywamy w środowisku, w którym na co dzień borykamy się z wieloma problemami. Wówczas również ogromną pomoc może przynieść mentoring. Program pracy z mentorem szczególnie pomoże rozwiązać problemy zarówno osobiste, jak i występujące w firmie w sposób, który nie będzie nadmiernie eksploatował sferę psychicznej danej osoby. Mentor pomoże też spojrzeć na dane kwestie problematyczne z zewnątrz, co pozwoli dostrzec szereg nowych możliwości.
Badanie kompetencji przywódczych, praca z mentorem i wnikanie we własną osobowość to również wskazania dla rozwoju osobistego. Mentoring pomoże zrozumieć własne motywacje i potrzeby, a także zmienić nawyki, które blokują lub szkodzą nam w osiąganiu zamierzonych celów. Mentor stanowi też osobę, która jest powiernikiem sytuacji często przeżywanych samotnie i tłumionych wewnątrz. To właśnie takie emocje często odbierają dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie do otaczającego świata, a także siłę do działania. Mentor to również osoba, która nie ocenia nas w kontekście relacji prywatnych, znajomych czy przyjaciół i zależy jej wyłącznie na osiąganiu przez nas jak najlepszych wyników.
Robert Kiyosaki
Mentoring może być pomocny nie tylko dla pojedynczych osób, ale również grup i całych organizacji. Pomoc i wsparcie takiego opiekuna niesie ze sobą szereg wymiernych korzyści, które przekładają się na lepszą atmosferę w pracy, większą mobilizację do działania i tym samym o wiele lepsze osiągi.
Dla organizacji benefitem płynącym z wdrożenia mentoringu jest wymiana wiedzy o tym, jak pracują inne działy. Uczestnicy procesów mentoringowych często wymieniają to jako dodatkową wartość i znacznie lepiej odbywającą się komunikację międzydziałową. W rezultacie więc mentoring wpływa na zwiększenie efektywności i wydajności pracowników.
Należy pamiętać jednak, że mentoring to proces długofalowy i warto, aby odbywał się cyklicznie, żeby pracownicy wiedzieli, że mogą dołączyć, jeśli poczują taką potrzebę. Efekty wdrożenia mentoringu w organizacji są długoterminowe, zarówno na poziomie motywacyjnym, jak i zarządzania wiedzą.
Sposób na zarządzanie wiedzą pracownika
Poprawa komunikacji między działami
Zarządzanie motywacją pracownika
Dla wspólnego komfortu przed sesjami podpisujemy kontrakt, który gwarantuje poniższe standardy: