Hybrydowy model pracy

Korzyści z przejścia na hybrydowy model miejsca pracy

 

Z dnia na dzień pandemia zmieniła sposób funkcjonowania świata biznesu. Przed COVID-19 większość organizacji nie miała opracowanego podejścia do wirtualnego zarządzania pracownikami i ich zaangażowaniem. Kiedy zostali zmuszeni do całkowitego przestawienia się na korzystanie z Internetu, szybko zdali sobie sprawę, że nie mają technologii ani procesów umożliwiających zdalne utrzymanie produktywności pracowników.

Pracodawcy uświadomili sobie (czy im się to podobało, czy nie), że muszą zarządzać zdalnymi pracownikami w pełnym wymiarze godzin do czasu zakończenia kwarantanny i fizycznych ograniczeń odległości. Po ponad roku w tych warunkach wielu pracodawców, którzy przeszli na pracę zdalną, zastanawia się, czy pracownicy powinni nadal pracować zdalnie, czy też wracać do biura.

Powrót do zwykłego biznesu może wydawać się najłatwiejszą opcją, ale może to być kosztowny błąd. W końcu reakcje pracodawców na erę post-pandemiczną będą miały znaczący wpływ na ich firmy – pozytywny lub negatywny – przez kilka najbliższych lat. Liderzy biznesu, którzy wybierają jedną lub drugą skrajność, mogą ograniczać swoje opcje i możliwości. Dlatego pracodawcy powinni rozważyć przyjęcie hybrydowego środowiska pracy.

Hybrydowe miejsce pracy to przyszłość

Hybrydowe miejsca pracy, które są częściowo zdalne, a częściowo stacjonarne, pozwalają pracownikom wybrać formę, która jest dla nich optymalna. Pracownicy mogą pracować w biurze na stałe, dojeżdżać do pracy kilka razy w tygodniu, zmieniać tygodnie pracy w domu lub planować wizyty w biurze kilka razy w roku. Pracownicy udowodnili, że mogą być wydajni, pracując z domu, więc organizacje mają wszelkie powody, by zachować elastyczność.

Niektóre firmy zdecydowały się na trwałe wprowadzenie hybrydowych modeli pracy. Twitter umożliwi pracownikom pracę zdalną „na zawsze”, a Dropbox tworzy kulturę środowiska „wirtualne najpierw”, w której pracownicy mogą przez większość czasu pracować zdalnie. Tymczasem Google planuje przetestować elastyczny tydzień pracy, w którym pracownicy przebywają w biurze tylko 3 dni w tygodniu.

Nadszedł czas, aby pracodawcy ponownie przemyśleli swoje strategie zarządzania Talentami, w kontekście środowiska pracy. Jeśli organizacje chcą tworzyć kulturę, które skupiają się bardziej na ludziach, a mniej na zasadach, powinny rozważyć przyjęcie środowiska hybrydowego, które połączy najlepsze cechy zarówno modeli zdalnych, jak i stacjonarnych.

Korzyści z hybrydowego modelu pracy

Chociaż niektóre firmy od lat stosują zdalny lub hybrydowy model miejsca pracy, ograniczenia technologiczne zmniejszyły liczbę pracodawców, którzy byli gotowi przyjąć to podejście. Teraz tak już nie jest; pandemia spowodowała przejście na pracę zdalną, zmuszając cały świat biznesu do dostosowania się do technologii wirtualnych.

W wielu przypadkach miało to wpływ na praktyki zatrudniania firm. Bliskość biura nie jest już czynnikiem decydującym o zatrudnieniu; Pracodawcy mogą zatrudnić najbardziej odpowiednich kandydatów, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Chociaż zdalni pracownicy mogą mieć problemy z onboardingiem, zaangażowaniem i zbudowaniem relacji, hybrydowe miejsca pracy umożliwiają pracodawcom w razie potrzeby zapraszanie członków zespołu do biura.

Badania pokazują, że hybrydowy model pracy niesie inne korzyści dla pracodawców i pracowników. Hybrydowe modele skutkują wyższą produktywnością i zaangażowaniem pracowników. Ponadto pracownicy, którzy mają większą kontrolę nad swoim czasem, doświadczają większego poczucia satysfakcji z równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Pracodawcy, którzy rozważają alternatywne środowisko pracy, powinni wziąć te korzyści pod uwagę.

Jak stworzyć efektywne środowisko hybrydowe?

Aby przygotować się na inny model miejsca pracy, organizacje muszą zrozumieć, co jest potrzebne do utrzymania zaangażowania i produktywności pracowników. Oto cztery najlepsze praktyki i strategie, które mogą pomóc:

  1. Skoncentruj się na infrastrukturze. Przygotuj się na zmianę sposobu pracy pracowników, budując infrastrukturę cyfrową, aby umożliwić szybsze przekwalifikowanie. Zapewni to każdemu to, czego potrzebuje, aby dostosować się do hybrydowego modelu pracy.
  2. Twórz kulturę zaczynając od góry. Sposób, w jaki liderzy inwestują w hybrydową pracę, ostatecznie determinuje jej kulturę i poziomy produktywności. Liderzy, którzy aktywnie planują wydarzenia dla zdalnych i stacjonarnych pracowników oraz ustanawiają punkty połączeń między członkami zespołu, znacznie pomogą pracownikom podczas okresu przejściowego.
  3. Zainwestuj w swoich liderów. Liderzy organizacji powinni ocenić, które style zarządzania będą najskuteczniejsze w nowym środowisku. Mogą również chcieć wcześniej rozważyć zainwestowanie w rozwój kadry zarządzającej. Empatia, zrozumienie i elastyczność to kluczowe cechy przywódcze w środowiskach hybrydowych.
  4. Uczyń z przejrzystości oczekiwanie. Liderzy powinni zwiększyć komunikację i przejrzystość. Nieformalne i formalne rozmowy, regularne aktualizacje i sesje pytań otwartych pomogą pracownikom poczuć się widzianymi i słyszanymi, gdy organizacje przechodzą na model hybrydowy.

Nawet jeśli organizacje ostatecznie uznają, że hybrydowe miejsce pracy nie jest dla nich najlepsze, dzięki temu i tak wiele się dowiedzą o swoich pracownikach i możliwościach. Pracodawcy, którzy wytrwale ulepszają środowisko hybrydowe, będą mieli większe szanse na przyciągacie i zatrzymanie najlepszych Talentów.

Źródło